Manapság a hosszantartó nyári kánikulában elengedhetetlen, hogy valamivel lehűtsük magunkat és közvetlen környezetünket. Az utóbbi időben ezt a szerepet a ventilátoroktól a modernebb és költséghatékonyabb légkondicionáló készülékek vették át. Szinte már nincs olyan jármű, üzlethelység vagy egyéb zárt közösségi tér, ahol ne találkoznánk a klímák által kibocsátott kellemesen hűvös fuvallatokkal. A több napos extrém hőségek hatására egyre több otthonba is beköltöznek az említett masinák, amik az évek folyamán rengeteg fejlődésen és változáson mentek keresztül, nem csak külcsínben, hanem működési elvükben is (lásd: Inverteres klíma). Egyre több gyártó kínálatában találhatunk különböző design klímákat is, amik a megszokott formákon túl az "unalmas" fehér színt is elhagyták. Válasszunk azonban bármilyen kinézetű vagy teljesítményű készüléket, a funkciójuk közel azonos. Minden esetben azon dolgoznak, hogy a benti hőmérsékletet igényünk szerint csökkentsék. Vagy emeljék. Napjainkban még viszonylag gyerekcipőben jár a klímával való fűtés, pedig sok esetben egyszerűbb és olcsóbb, mint a többi megoldás.
Ha érdeklődsz a klímával való fűtés iránt, ezt az összefoglalónkat ajánljuk: Fűtés klímával
Hosszútávra költséges elektronikai készüléket választani ijesztő lehet, ha nem tudjuk, mit keresünk, vagy milyen szempontok alapján érdemes nézelődnünk. A „Mi alapján válasszunk klímát” (hamarosan) írásunk ezen a linken található, ebben a cikkben pedig általánosságban járunk utána ezen gépek működési elvének.
Hogyan működik a klíma
Nagyon egyszerűen és nagy vonalakban megfogalmazva: párologtatással. A meleg levegő elvonása után a gép hideget áramoltat a helyére. Ehhez a legtöbb klímának három fő részre van szüksége:
- Kompresszorra
- Kondenzátorra
- Elpárologtatóra
A split klímák esetében, amit az épületeken belül látunk az az elpárologtató készülék. A másik két komponens, vagyis a kompresszor és a kondenzátor a kültéri egységben található. Amikor bekapcsoljuk a légkondinkat a kompresszor elkezdi beszívni a meleg levegőt az elpárologtató egységen keresztül. A készülékben található hűtőközeg kiindulási formája gáz halmazállapotú (ezek a különböző R jelölésű gázok, amik a készülék adatlapján kiemelt helyen szerepelnek - Mit jelentenek a különböző R jelölésű gázok) ami először folyadékká, majd gőzzé alakul. Ez a folyamat azért fontos, mert az így keletkezett gőzt áramoltatja tovább a kondenzátorba, ahol visszanyeri folyadék formáját, így elvonva a levegőből a hőt, mi pedig máris érezhetjük a beáramló kellemesen hűvös levegőt.
A klímával való fűtés is hasonló elven működik, ami nem csak energiahatékony, hanem akár sokkal költséghatékonyabb is lehet. Ha kedvezményesebb áron szeretnél légkondival fűteni, olvasd el az alábbi írásunkat is: Mi az a H tarifa és GEO tarifa